Nem ismeretlen Galajda Zoltán neve a nemzetközi orvos-társadalomban: előadások sora, több mint kétezer operáció fűződik a nevéhez, amelyeket többek között Magyarországon, Franciaországban, Németországban és természetesen Romániában végzett el. Az egyetemi professzori címmel is rendelkező szív- és érsebészeti szakember a Debreceni Egyetemi Klinika osztályvezetői tisztségét hagyja ott ideiglenesen azért, hogy részt vegyen Szatmárnémetiben az Érsebészeti Központ létrehozásában.
A bemutatkozó sajtótájékoztatóján Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere kiemelte: nagy eredmény az, hogy Csehi Árpád Szabolcsnak, a megyei tanács elnökének sikerült meggyőznie a szakembert, hogy belevágjon a szatmári munkába. A megyében ugyanis nagyon magas a szív és érrendszeri megbetegedések száma, és az elhalálozási okok között is az élen szerepelnek ezek a megbetegedések.
Csehi Árpád két évvel ezelőtt kereste meg először az elismert szakorvost, hogy vegyen részt az érsebészeti osztály létrehozásában. A Szatmár Megyei Tanács vezetője ugyanis mindent elkövetett azért, hogy a papíron már öt éve létrehozható osztály megkezdhesse a működését, s olyan beavatkozások is elvégezhetők lehessenek itt, amikért eddig Kolozsvárra kellett utazni.
- A kórház és a megyei tanács vezetőjének a komoly hozzáállása győzött meg arról, hogy elvállaljam a felkérést. Profi felszerelést, jó munkakörülményeket ígértek, és betartották az ígéretüket. A különböző gépek és felszerelések beszerzésére közel 1,2 millió lejt költöttek, jelen pillanatban pedig olyan felszerelés van a Szatmár Megyei Kórház tulajdonában, amely Kolozsvár felszereltségét is veri - mondta Dr. Galajda Zoltán.
Mint megtudtuk: az érsebészeti beavatkozásokra szorulók így magas szintű ellátásban részesülhetnek Szatmárnémetiben és olyan beavatkozásosokon is áteshetnek, amelyeket Kolozsváron sem képesek megcsinálni. Így reális esély van arra, hogy a szemészeti ellátás mellett már az érsebészet miatt is rendszeresen érkezzenek Szatmár megyébe más megyék betegei.
Galajda jelen pillanatban orvosok és egészségügyi személyzet képzésén dolgozik: az új felszereléseket ismerteti meg a sebészekkel, a kisegítő személyzetet pedig olyan módon oktatja, hogy a feladatok legtöbbjét mindenki el tudja végezni - így nem okozhat gondot, ha valaki szabadságra megy, vagy hiányzik pár napot.
Az érsebészeti osztályra további két szakorvos is jelentkezett, de további orvosok jelentkezését várják, különösen hogy nyilvánossá válik: Dr. Galajda Zoltánnal egy csapatban dolgozhatnak majd együtt. Az érsebészetre szakosodott orvosok amúgy is lecsapnak a lehetőségekre, amikor a szakmájukban dolgozhatnak, ugyanis Romániában alig van működő érsebészeti osztály a felszerelések magas ára illetve a beavatkozások nehézsége miatt.
Romániában jelen pillanatban öt érsebészeti központ működik, a Szatmár Megyei Kórházban létrehozottnak pedig minden esélye megvan rá, hogy akár egy éven belül regionális rözponttá lépjen elő.
A bemutatkozó sajtótájékoztatón Dr. Galajda Zoltán bemutatta az egyik műszert, amelynek segítségével nehéz beavatkozásokat is elvégezhetnek, s amilyennel a régióban nem sokan büszkélkedhetnek. Ez egy keringés-támogató készülék, amely a műszívek legegyszerűbb formája.